Lo Sirgador, llagut turístic. Activitats al riu Ebre i a la Via Verda
Benifallet, un paisatge que enamora

Ulldecona celebra els seus primers 10K amb victòria de Juanma Martínez i Cèlia Callarisa

Ulldecona va acollir la primera edició dels 10K dins del Running Series de les Terres de l’Ebre 2016. Els guanyadors van ser Juanma Martínez (BTT Montbike) i Cèlia Callarisa (CEU SudActiu) que van dominar la cursa de principi a fi.

Publicat el18/4/2016

Ahir diumenge, 17 d'abril, a Ulldecona es va disputar la primera edició de la cursa que 10 Km corresponent a la tercera prova del circuit Running Series de les Terres de l'Ebre 2016, amb un total de 110 participants, amb trenta dones i vuitanta homes.

El tret de sortida es donà a les 10 del matí des de la plaça de l'Església amb un speaker molt animat i un temperatura que feia predir que els corredors patirien calor.

Amb un recorregut totalment urbà, la cursa es va disputar en un circuit de 5 Km, al que s'havien de donar dos voltes per a cobrir la distància total del 10 Km.

Els participants van poder gaudir de una bona jornada en la qual varen passar pel casc antic de la població falduda, com també pel molí de l'oli d'estil modernista obra de Cèsar Martinell, la plaça Catalunya, l'avinguda de les Escoles, el carrer Barcelona, Lo Lorito i la plaça de l'Església, punt de sortida i arribada, l'església de Sant Lluc, temple gòtic construït al 1373 i consagrat al 1421. Cal destacar que tota la cursa va transcórrer sota la mirada de l'emblemàtic castell medieval d'Ulldecona, bé cultural d'interès nacional.

Ulldecona celebra els seus primers 10K amb victòria de Juanma Martínez i Cèlia Callarisa | EbreActiu.cat, revista digital per a la gent activa | Terres de lcorredors amb el castell d'Ulldecona al fons

Pel que fa a l'aspecte estrictament esportiu, els dos guanyadors absoluts masculí i femení, Juanma Martínez i Cèlia Callarisa, no varen donar opció als seus rivals, realitzant tots dos una excel·lent cursa. Martínez, del Club BTT Montbike Amposta, amb un de 34'43" va estar el clar vencedor, i Callarisa del CEU SudActiu d'Ulldecona amb 43'53" guanyava la prova falduda en dones.

Ulldecona celebra els seus primers 10K amb victòria de Juanma Martínez i Cèlia Callarisa | EbreActiu.cat, revista digital per a la gent activa | Terres de lCèlia Callarisa finalitzant els 10K d'Ulldecona


Els podis van quedar de la següent manera (classificació general (PDF):

Absolut Masculí:
1. Juanma Martínez Simón 34'43" (Club BTT Montbike Amposta)
2. Carlos Redó Víudez 35'21" (Ultra-Runners Team)
3. Jaume Colomines Cuadrado 35'53" (Ultra-Runners Team)

Ulldecona celebra els seus primers 10K amb victòria de Juanma Martínez i Cèlia Callarisa | EbreActiu.cat, revista digital per a la gent activa | Terres de lpodi absolut masculí dels 10K d'Ulldecona


Veterans 2 masculí:
1. Ximo Rodríguez Gas 39'55" (L'Ampolla Runners)
2. Francisco León Floro 40'11" (independent)
3. Joan Maresma Felipo 41'08" (independent)

Veterans 1 masculí:
1. David Queral Forcadell 37'42" (Club BTT Montbike Amposta)
2. David Curto Gilabert 38'36" (L'Ampolla Runners)
3. Josep Carbajales Garcia 38'50" (C.E. La Cala)

Sènior masculí:
1. Albert Mestre Querol 35'54" (Trail CER La Sénia)
2. Ferran Rosich Prunera 36'01" (Unió Runnes Santa Bàrbara)
3. Martí Víudez Tomàs 36'41" (Ultra-Runners Team)

Sub-23 masculí:
1. Genís Saborido Escurriola 43'49" (independent)
2. Josep Marín Llaó 54'39" (independent)

Absolut Femení:
1. Cèlia Callarisa Bel 43'53" (CEU SudActiu)
2. Andrea Drago Canes 44'46" (Paleodelta Runners)
3. Cristina Lendines 45'52" (Paleodelta Runners)

Ulldecona celebra els seus primers 10K amb victòria de Juanma Martínez i Cèlia Callarisa | EbreActiu.cat, revista digital per a la gent activa | Terres de lpodi absolut femení dels 10K d'Ulldecona


Veterans 2 femení:
1. Maria José Garcia Estellé
2. Marta Hernández

Veterans 1 femení:
1. Cèlia Callarisa Bel 43'53" (CEU SudActiu)
2. Andrea Drago Canes 44'46" (Paleodelta Runners)
3. Mònica Mauri Monteverde 50'58" (independent)

Sènior femení:
1. Cristina Lendines 45'52" (Paleodelta Runners)
2. Gemma Caballé Fabra 47'06" (L'Ampolla Runners)
3. Neus Martínez Micaelo 47'58" (independent)

Sub-23 femení:
1. Júlia Roca Benaiges 48'47" (Unió Runners Santa Bàrbara)
2. Mireia Pagà Franch 54'37" (independent)
3. Laia Queralt Rodríguez 58'55" (independent)

1r local masculí : Lluc Brusca Manchón (sènior) CEU SudActiu 38'47"
1a local femení: Cèlia Callarisa Bel (veterà 1) CEU SucActiu 43'53"


Crònica de Sergi Pla

Enllaços relacionats: