Pics Mont Caro. Especialistes de la muntanya
Tuga Active Wear

Festa final del 9è Circuit de curses per muntanya de les Terres de l'Ebre

Alcanar va acollir la festa final del 9è Circuit de curses per muntanya de les Terres de l’Ebre, en la que els tres primers classificats de cada categoria, els finishers i els clubs van rebre el trofeu acreditatiu d’aquesta temporada 2016. Els guanyadors absoluts han estat Mustapha Bassiyd i Marta Paulino. En l’acte es van entregar quatre mencions especials i es va presentar el calendari de trail running per al 2017, que tindrà 16 proves.

Etiquetes   curses per muntanya, alcanar, terres de l’ebre

Publicat el28/11/2016

El pavelló poliesportiu d'Alcanar va ser el darrer escenari de l'any on s'han aplegat els corredors per muntanya, tot i que aquest cop no era per a córrer sinó per a assistir a la festa d'entrega dels premis del 9è Circuit de Curses per muntanya de les Terres de l'Ebre que s'ha disputat durant aquest 2016.

En l'acte, que a més dels corredors i corredores, també han acudit familiars i acompanyants d'aquests, membres dels clubs organitzadors de les curses, l'alcalde d'Alcanar, Alfons Montserrat, la representant territorial de l'esport a les Terres de l'Ebre, Cinta Espuny, regidors dels diferents municipis, i els membres de la junta de l'Associació Esportiva de Curses per Muntanya de les Terres de l'Ebre s'ha fet un repàs a la temporada amb la projecció de dades de participació així com d'imatges de cadascuna de les 22 curses, 21 curses han estat puntuables i de la cursa invitada.

Després dels parlaments a càrrec del president de l'Associació Esportiva de Curses per Muntanya de les Terres de l'Ebre, Jordi Bort i la representant territorial de l'esport a les Terres de l'Ebre Cinta Espuny, Paula Espinach i Manel Sanahuja s'han encarregat de presentar l'acte que ha començat amb una cançó, en directe, de Josep Bordes, membre del grup Pepet i Marieta que ha anat interpretant algunes de les seves cançons més conegudes durant tota la vetllada. Abans de començar l'entrega dels trofeus, el Circuit ha fet entrega dels guardons a les quatre mencions a aquells que, criteri del Circuit, han destacat durant aquest 2016 per la seva tasca en la difusió, promoció i col·laboració en les curses per muntanya.

Així aquests reconeixements han estat per a Òscar Griñó que enguany ha complert el repte de creuar tot el nord la península, d'Est a Oest, durant 23 dies cobrint 1.500 Km per tal de recaptar fons per a la lluita contra el càncer infantil que han anat destinats a la Fundació Sant Joan de Déu.

Festa final del 9è Circuit de curses per muntanya de les Terres de l’Ebre | EbreActiu.cat, revista digital per a la gent activa | Terres de lÒscar Griñó, va rebre una de les mencions especials pel seu projecte solidari «Salut i Cames».


La segona menció va ser per a Ramon Curto, entrenador personal i preparador físic, que enguany ha posat en marxa l'Escola Trail Rrunning Catalunya Sud que forma a xiquets i xiquetes entre 8 i 18 anys en les curses per muntanya.

En tercer lloc, es va reconèixer la tasca de Núria Mestre, de PH-Quirogel, que, durant anys, ve donant servei de fisioteràpia a moltes de les curses del Circuit.

El torn de les mencions especials el va tancar EbreActiu, digital d'esports i natura a les Terres de l'Ebre, Priorat, Matarranya i Maestrat per la seva tasca de difusió i promoció de l'esport i el turisme actiu.

Tot seguit es va procedir a l'entrega de trofeus del 9è Circuit de curses per muntanya de les Terres de l'Ebre començant pels més menuts i acabant pels absoluts:
Categoria cadet femení
1a. Anna Ferré Navarro (Unió Atlètica Montsià - Lo Corriol)
2a. Aida Accensi Pellisa (ATE Coll de l'Alba)
3a. Cristina Tinajas Arrontes (independent)
Categoria cadet masculí
1r. Èric Lletí Bertomeu (Club BTT Montbike Amposta)
2n. Ramon Beltran Martinez-Aguado (Agrupació Excursionista Alcanar)
3r. Jordi Vidal Garcia (Club Patxanguerus d'Alforja)

Categoria júnior femení
1a. Bàrbara López Antó (UEC Tortosa)
2a. Judith Berengué Gerona (Trail CER La Sénia)
3a. Carla Gisbert Tomàs (Club BTT Montbike Amposta)

Categoria júnior masculí
1r. Francesc Barrena Samper (Ass. Esportiva Cara Nord)
2n. Cristian Gisbert Verdu (UEC Tortosa)
3r. Salvador Bertomeu Bielsa (Ass. Esportiva Cara Nord)

Categoria sub23 femení
1a. Sandra Vidiella Piñol (Ass. Esportiva Cota 705)
2a. Paula Espinach Carbó (Centre Excursionista Xerta)
3a. Heura Piñol Granadino (independent)

Categoria sub23 masculí
1r. Marc Curto Aragones (UE Campredó)
2n. Marc Lleixà Sancho (Centre Excursionista Xerta)
3r. Angel Gil Gil (Matarraña)

Categoria sènior femení
1a. Georgina Oliver Ventura (ATE Coll de l'Alba)
2a. Eva Cristina Llobat i Gracia (Club BTT Montbike Amposta)
3a. Bea Sáez Tena (Club BTT Montbike Amposta)

Categoria sènior masculí
1r. Aleix Arrufat Sánchez (GR7 Jesús)
2n. Juan García López (C.Centre Excta. La Foradada)
3r. José María García López (C.Centre Excta. La Foradada)

Categoria veterà femení
1a. Susana Milián Biel (Amics Volta al Terme Fondeguilla)
2a. Paula Margalef Gil (TR Cabrafeixet El Perelló)
3a. Reyes Valero Expósito (Obrint Traça Club Esportiu)

Categoria veterà masculí
1r. Juan Luís Sanz Piñol (UEC Tortosa)
2n Josep Matamoros Navarro (Agrupació Excursionista Alcanar)
3r. Rafa Jiménez Navarro (Club BTT Montbike Amposta)

Categoria máster femení
1a. Leonor Antó Castell (UEC Tortosa)
2a. Trish Mellor (TR Cabrafeixet El Perelló )
3a. Maria Elena Ferreres Sebastià (UEC Tortosa)

Categoria màster masculí
1r. Octavio Redon Quixal (Oropesacorre)
2n. Narcís Franch Piñol (TF Cabrafeixet El Perelló)
3r. Joan Carles Pelegrín Sánchez (Club BTT Montbike Amposta)

Categoria absolut femení
1a. Marta Paulino Andreu (Club BTT Montbike Amposta)
2a. Ana Belén Balagué Castells (UEC Tortosa)
3a. Diana Garcia Sogorb (UEC Tortosa)

Categoria absolut masculí
1r. Mustapha Bassiyd (UEC Tortosa)
2n. Lluisma Mas Cáceres (Club Patxanguerus d'Alforja)
3r. Víctor Mestre Miró (ATE Coll de l'Alba)







    

Festa final del 9è Circuit de curses per muntanya de les Terres de l’Ebre | EbreActiu.cat, revista digital per a la gent activa | Terres de lPodi absolut femení del 9è Circuit de curses per muntanya de les Terres de l'Ebre


Festa final del 9è Circuit de curses per muntanya de les Terres de l’Ebre | EbreActiu.cat, revista digital per a la gent activa | Terres de lPodi absolut masculí del 9è Circuit de curses per muntanya de les Terres de l'Ebre


A més a més, que ha és habitual, es va fer entrega del trofeu als corredors que han completat totes les curses del circuit. Enguany els finishers han estat 5:

Juan Andrés Simó Vila (Club Excta. Trail Tarraco)
Josep Maria Brull Farnós (Club Excta. Trail Tarraco)
Juan Luís Sanz Piñol (UEC Tortosa)
Marc Curto Aragonés (UE Campredó)
Oriol Güell Villar (CEU Sud Actiu)


Pel que fa la classificació de clubs ha quedat de la següent manera:

1r. UEC Tortosa
2n. Club BTT Montbike Amposta
3r. Club Atletisme Terres de l'Ebre Coll de l'Alba (ATE)

Teniu les classificacions completes al web del Circuit de curses per muntanya de les Terres de l'Ebre.


Tot seguit es van fer dues fotos de família, la primera amb els representants de les 22 curses d'aquest 2016, i l'altra amb tots els guardonats durant la vetllada.

Festa final del 9è Circuit de curses per muntanya de les Terres de l’Ebre | EbreActiu.cat, revista digital per a la gent activa | Terres de lTots els guardonats del 9è Circuit de curses per muntanya de les Terres de l'Ebre


Abans de passar al pica-pica, es va presentar el calendari de curses per muntanya de les Terres de l'Ebre per al 2017 que només tindrà 16 curses, totes puntuables; i per a la classificació final comptaran les 10 millors de cada corredor. Les curses del Circuit ebrenc del 2017 seran aquestes:

  • 22/1/2017 8a. Cursa del Pastisset, Benifallet
  • 5/2/2017 4a. Cursa dels Biberons, Pinell de Brai (Copa Terres de l'Ebre)
  • 19/2/2017 9a. Cursa de La Cameta Coixa, Miravet
  • 12/3/2017 7a. Cursa de les Fonts, Xerta
  • 26/3/2017 10a. Cursa de la Serra de les Fites, La Pobla de Massaluca
  • 23/4/2017 8a. Marató de la Fageda-Pujada a Pallerols, La Sénia
  • 14/5/2017 8a. Cursa de Panxampla, Alfara de Carles
  • 28/5/2017 17a. Cursa de la UEC Tortosa
  • 17/6/2017 9a. Cursa Duextrem, Amposta
  • 12/8/2017 3a. Cursa de l'Airosa, Mas de Barberans
  • 26/8/2017 9è. Km Vertical Caramella-Caro, Roquetes
  • 11/9/2017 11a. Cursa per Muntanya Vila de Falset
  • 24/9/2017 11a. Pujada al Montsià Memorial Francesc Bort (Madro), Alcanar
  • 8/10/2017 10a. Cursa d'Ulldecona
  • 22/10/2017 8a. Camí de Sirga, Móra d'Ebre
  • 5/11/2017 9a. Cursa de les Roques, Horta de Sant Joan


I per a tancar la nit es va fer un pica-pica a ”estil Circuit”, que no és altre que cada club organitzador porta un cóc dolç i una coca salada per tal que tots els assistents que, durant l'any han conegut el territori corrent per les seves muntanya, ara poguessin conèixer-lo tastant el millor sortit dels forns locals.

Pots veure totes les fotos de la festa d'entrega de premis del 9è Circuit de curses per muntanya de les Terres de l'Ebre.