Camarles, lo balcó del Delta de l´Ebre
Tuga Active Wear

Lhoussain Abaghad i Marta Paulino s'imposen a la 8ª Pujada a la Foradada

La jornada també va acollir la 7a edició del Canicròs de la Pujada a la Foradada, amb Jordi Bonavila i la gossa Duna i Bea Sáez i el gos Aritzh, com a primers classificats.

Publicat el8/3/2016

Sant Carles de la Ràpita va celebrar aquest passat diumenge una gran jornada esportiva organitzada pel Club Centre Excursionista La Foradada. A les 8.45 h arrencava des del pavelló d'esports la 7ª edició del Canicròs de la Pujada a la Foradada, última prova de la temporada 2015-2016 del I Circuit de Canicròs de les Terres de l'Ebre i 6è Premi FEEC-Canicròs.

Després d'un tram d'asfalt i de creuar la N-340, corredors i gossos van endinsar-se en zona de camins de terra i senders a la Serra de Montsià en un recorregut de 9'5 km i un desnivell positiu de 260 m. En absolut masculí va guanyar Jordi Bonavila i la gossa Duna i en femení, Bea Sáez amb el seu gos Aritzh.


Podi Absolut femení 

  1. Bea Sáez i Aritzh 0:50:00 
  2. Laura Jiménez i Lyah 0:52:29 
  3. Mireia Juan-Camps i Tecla 0:54:15
Lhoussain Abaghad i  Marta Paulino s’imposen a la 8ª Pujada a la Foradada | EbreActiu.cat, revista digital per a la gent activa | Terres de l


Podi Absolut masculí 

  1. Jordi Bonavila Cugat i Duna 0:42:48 
  2. Dani Climent Pérez i Txiki 0:43:01 
  3. Dani Sánchez Pascual i Cacho 0:44:13 


Lhoussain Abaghad i  Marta Paulino s’imposen a la 8ª Pujada a la Foradada | EbreActiu.cat, revista digital per a la gent activa | Terres de l

Galeria de fotos podis 7è Canicròs Pujada a la Foradada (Facebook - Google Photos)


8ª Cursa Pujada a la Foradada, Memorial Joan Aloy


Seguidament al canicròs es va donar el tret de sortida a la prova reina, la 8ª Cursa Pujada a la Foradada Memorial Joan Aloy, on hi van participar 166 corredors.

Va dominar la cursa el corredor Lhoussain Abaghad, de la UEC Tortosa, amb un temps de 1:45:25. El segon lloc se'l va emportar Mustapha Basiyd, del mateix club, amb un temps de 1:48:01. 
Marta Paulino, del Club BTT Montbike es va imposar amb un temps de 2:15:31 a la segona classificada, Edurne Zazpe (independent), que va arribar a meta amb 2:16:54.


El recorregut de la cursa, de 20'5 km i 950 m de desnivell positiu, va transcórrer per punts destacats de la Serra de Montsià: el Barranc del Solito, la Cova del Tendo, a la Mola del Margalló, els Quatre Mollons, el Mas de Mata-Redona, l 'Avenc del Revolcador, Font de les Fontanelles, la Carrasca de Joan Aloy, Lo Portell i el cim de la Foradada (684m), que dóna nom a la cursa. Des d'aquest punt els corredors van gaudir de vistes espectaculars del Delta, la punta de la Banya i la badia dels Alfacs.

Ja de baixada, els corredors van passar per les Faixes Llargues i La Rueda, amb trams molts corredors fins arribar a la Font del Burgar. Travessant una tartera van arribar a la Cova del LLop fins entrar a la zona dels Quatre Camins. Del Pantà de la Ferradura a l'encreuament del Barranc dels Coloms fins arribar a l'Àrea Recreativa de la Mundana, baixant pel Barranc del Solito, fins entrar ja a la línia de meta, després de creuar la N-340 pel túnel.

En paral·lel, també es va fer la Cursa Cadet i la Marxa, on 75 participants van compartir recorregut de 12 km i un desnivell positiu de 500 mt.

Per a incentivar l'esport entre els més menuts, el Centre Excursionista La Foradada van organitzar la cursa infantil amb tres modalitats: una de 3km (de 13 a 15 anys), una d'1'2 km (de 10 a 12 anys) i la mini (fins a 5 anys).

La propera cita de curses per muntanya serà aquest proper cap de setmana amb la VI UT Les Fonts a Xerta. 3 etapes en 3 dies: divendres la nit la Nocturneta amb 23 km, dissabte la Trail amb 70 km i diumenge la Cursa amb 27km, aquesta última puntuable al Circuit de Curses per Muntanya de les Terres de l'Ebre.

Classificacions


Absoluta masculí 

  1. Lhoussain Abaghad (UEC Tortosa) 1:145:25 
  2. Mustapha Basiyd (UEC Tortosa) 1:48:01 
  3. Lluisma Mas Cáceres (Club Patxanguerus d'Alforja) 1:49:40 


Absolut femení 

  1. Marta Paulino Andreu (Club BTT Montbike) 2:15:31 (recull trofeu Bea Sáez)
  2. Edurne Zazpe 2:16:54 
  3. Paula Espinach (Centre Excursionista Xerta) 2:21:56


    Cadet femení
  1. Aida Accensi Pellisa 1:49:48 (Club d'Atletinsme Terres de l'Ebre)
  2. Anna Ferré Navarro 1:54:21 (Centre Excursionista La Foradada)

    Cadet masculí
  1. Jordi Vidal Garcia (Club Patxanguerus d'Alforja) 1:18:00
  2. Eric Lletí Bertomeu (Agrupació Excursionista Alcanar) 1:26:52
  3. Andreu Panisello 1:32:00

    Junior Masculí
  1. Salvador Bertomeu Bielsa (Associació Esp. Cara Nord) 2:12:06
  2. Cristian Gisbert Verdú 2:15:20


    Junior Femení
  1. Judit Berengué Gerona (Centre Excursionista Refalgarí) 3:38:00


    Sub-23 Masculí
  1. Néstor Altaba Rabaza 1:51:16
  2. Nil Sabaté Vidal (Centre Excta. Ulldecona) 2:01:32
  3. Marc Curto Aragonés (UEC Tortosa) 2:05:41


    Sub-23 Femení
  1. Heura Piñol Granadino 2:37:13
  2. Sandra Vidiella Piñol 2:52:05
  3. Paula López Forés 3.00.24


    Sènior Masculí
  1. Alexandre Izquierdo Acón (Club Excta. L'Espardenya) 1:53:21
  2. Ismayl Chguennou 1:54:28
  3. Carlos Marco Ferré (Club BTT Montbike) 1:55:11


    Sènior Femení
  1. Àngela Barón Villalba (Centre Excursionista Refalgarí) 2:24:39
  2. Marta Martínez (Associació Esportiva Cara Nord) 2:29:39
  3. Carina Guazhima Vicente 2:31:07


    Veterà Femení
  1. Susana Milian Bel 2:38:14
  2. Paula Margalef Gil (Ass.Esp. Trail Running Cabra Freixet) 3:10:14
  3. Belén Martorell Cid (UEC Tortosa) 3:20:01


    Veterà Masculí
  1. Víctor Mestre Miró (Club Atletisme Terres de l'Ebre) 1:52:08
  2. Juan Antonio Alfara Fibla 1:54:54
  3. Victor Hugo Vicente Mauri 2:01:50


    Màster Femení
  1. Leonor Antó Castell (UEC Tortosa) 2:46:58
  2. Beatriz Cano Matesanz (Club Excta. Trail Tarraco) 3:00:23
  3. Montse del Águila de Torres (UEC Tortosa) 3:10:14


    Màster Masculí
  1. Octavio Redón Quixal 2:07:41
  2. Martí Comes Garcia 2:08:26
  3. Narcís Franch Piñol (Ass.Esp. Trail Running Cabra Freixet) 2:27:49